antinpäivän iltamessu

ke 30.11. klo 18.00
maalattua kirkon seinää, jossa kuviointina neljä vinoristiä

Hattulan kirkko

Ehtoollisen vietto marraskuun viimeisenä ehtoona, Pyhän Andreaksen päivänä

Apostoli Andreas oli Simon Pietarin veli ja Jeesuksen opetuslapsi.  Perimätiedon mukaan hänet teloitettiin vinoristillä, joten kirkkotaiteessa hänet kuvataan vinon ristin kanssa.  Andreas oli ammatiltaan kalastaja, minkä vuoksi hänestä tuli keskiajalla kalastajien suojeluspyhimys.  Kun kristinusko alkoi vaikuttaa Suomessa niin, etteivät kalastajat enää tohtineet pyytää kalaonnea vedenhaltija Ahdilta, kalastaja saattoi osoittaa toiveensa Andreakselle:  "Anna, Antti, ahvenia!"

Andreas muistetaan myös henkilönä, joka ohjasi muita Jeesuksen seuraan.  Tutustuttuaan Jeesukseen hän haki veljensäkin Jeesuksen luo.  Kun Jeesus opetti suurta kansanjoukkoa asumattomalla seudulla, ja ihmisille tuli nälkä, Andreas vei Jeesuksen luo pojan, jolla oli eväitä.

Antinpäivän iltana vietämme Hattulan kirkossa lyhyen ehtoollisjumalanpalveluksen, jossa esitellään uusi ikoni.  Kanttorina on Ari Lehtonen.  Tervetuloa!

  • Jumalanpalvelukset ja uskonelämä Jumalanpalvelukset ja uskonelämä

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Ota yhteyttä

diakoniatyöntekijä
Parolantie 45
13720 Parola

Virkavapaalla 12.-18.6.2023