Hattulan seurakunnassa piispantarkastus 2025-26
Piispantarkastus 2025–26
Hattulan seurakunnassa pidetään piispantarkastus syksyllä 2025 ja alkuvuodesta 2026. Varsinainen piispantarkastusviikonloppu on 6-8.2.2026.
Tampereen hiippakunnan piispantarkastukseen kuuluu:
• Avaussunnuntai, jolloin piispa Matti Repo osallistuu seurakunnan messuun ja sen jälkeen kirkkokahville. Avoin kaikille. Piispantarkastuksen aloitusmessu on su 31.8.2025 Pyhän Ristin kirkossa. Messun jälkeen kirkkokahvit ja työskentely Hattula-pirtillä. Tervetuloa mukaan piispantarkastuksen matkalle!
• Matkakumppanuuden päivä työyhteisölle
• Toimintaympäristön tutkiminen
• Hallinnon ja talouden tarkastus sekä
• Piispanvisitaatio eli piispan vierailu seurakunnassa viikonlopun ajan. Piispa vierailee Hattulassa 6-8.2.2026. Juhlamessu 8.2.2026 Hattulan kirkossa ja sen jälkeen kirkkokahvit ja juhla. Avoin kaikille.
Piispantarkastusprosessi on tulevaisuuteen suuntautuva. Se tukee seurakunnan perustehtävää ja osallistumista Kristuksen missioon omalla paikkakunnallaan ja osallisuutta kirkon yhteiseen tehtävään. Se myös tukee paikallisten verkostoresurssien löytämistä ja vahvistamista.
Piispantarkastuksen eri vaiheisiin kutsutaan mukaan seurakunnan työntekijöitä ja luottamushenkilöitä, seurakuntalaisia ja verkostokumppaneita kussakin tilanteessa tarkoituksenmukaisella tavalla.
Edellinen piispantarkastus oli Hattulassa n.10 vuotta sitten.
Fri Aug 29 10:38:00 EEST 2025